DIY

Jak zrobić las w słoiku?

3/29/2018


fot. Karolina Grabowska - Kaboompics

Las zamknięty w słoiku już od pewnego czasu podbija swym urokiem salony. Stanowi piękną i naturalną dekorację, a dobrze wykonany może służyć pięknem przez długie lata! Jego stworzenie jest proste, ale warto poznać kilka tricków, dzięki którym słoikowy las posłuży nam dłużej.W internetach trwa wielkanocne szaleństwo. Osobiście, nie lubię tych wszystkich zajączków, pastelowych króliczków i jajek. Jak na szanującego się blogera przystało, powinnam przygotować przynajmniej 3 aranżacje stołu świątecznego oraz 10 pomysłów DIY na wielkanocne dekoracje. Lubię się inspirować u moich blogowych koleżanek, ale sama preferuję bardzo proste i naturalne podejście do tematu. W naszym domu rządzą świeże kwiaty i zielone gałązki. Zresztą, święta i tak spędzamy poza domem, więc szkoda mi czasu na specjalne przygotowania. Ja wiem, że jak jest pięknie udekorowany stół/dom, to powstają cudne zdjęcia na IG, a świąteczne potrawy smakują lepiej. Z drugiej strony - najważniejsze jest z kim spędzamy święta i o tym warto pamiętać.

Tak więc, na przekór jajeczkom i zajączkom, postanowiłam dziś opowiedzieć o jednym z moich ulubionych patentów na naturalną dekorację, który idealnie wpisuje się w wielkanocny klimat. O tym, jak zrobić las w słoiku - dowiedziałam się na warsztatach, podczas zjazdu blogerów wnętrzarskich w Łodzi (Meetblogin). Do jego wykonania potrzebujemy szczelnego słoja. Koszt  takowego wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od wielkości. 

fot. Karolina Grabowska - Kaboompics

Na dnie słoika, należy wsypać warstwę piasku, który będzie pełnił funkcję drenażu i odprowadzi wodę z gleby. Kolejna warstwa to niewielka ilość węgla drzewnego, który zapobiegnie rozwojowi bakterii i posłuży jako naturalny filtr wody. Górną warstwę należy usypać z żyznej ziemi. Następnie sadzimy rośliny. Idealnie nadają się te lubiące wilgoć. Gdy słoik wypełnimy zielonym, należy go podlać i szczelnie zakręcić. 

fot. Karolina Grabowska - Kaboompics

fot. Karolina Grabowska - Kaboompics

Po kilku godzinach od wykonania lasu w słoiku, powinniśmy zaobserwować na ścianach parę wodną. Jeśli jej nie zauważymy - to sygnał, że w stworzonym przez nas ekosystemie jest za mało wody. Natomiast, gdy para wodna skrapla się i spływa po szklanych ściankach, warto słoik odkręcić na jakiś czas i poczekać na odparowanie wody. W odpowiedniej wilgotności jest cała magia! Jeśli las wykonamy prawidłowo, może stać szczelnie zamknięty miesiącami, a wręcz latami.

Warto pamiętać, aby nie umieszczać naszej zielonej dekoracji w pełnym słońcu, bo mogłoby to doprowadzić do ugotowania naszych roślin. Ja na swoim koncie mam już trzy leśne słoiki. Jeden z nich, zachwyca swoim naturalnym pięknem na biurku. Z każdym kolejnym wykonanym "lasem", wychodzi mi sprawniej odpowiednie dodanie wody. Natomiast w roślinki, zaopatruję się w marketach budowlanych. I właśnie takie ozdoby są najbliższe memu sercu! W końcu Wielkanoc to symboliczne powitanie wiosny, a ta pora roku jest pełna przede wszystkim soczystej zieleni. Z moim minimalistycznym podejściem do dekorowania, mocno odstaję od trendów, ale mam przynajmniej mniej na głowie, a więcej czasu na celebrowanie świątecznych chwil.

Wesołych, spokojnych świąt!


  • Podziel się:

To może Cię zainteresować

0 komentarze