Strona główna Makramy Skarby do odkrycia… w markecie budowlanym!

Skarby do odkrycia… w markecie budowlanym!

by Marta

“Gdzie znajdę kijek do makramy? Skąd pochodzą materiały do makramowych półek, parawanu?” W tym wpisie znajdziecie odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące poszukiwania materiałów i elementów do makramowych projektów DIY.

Wpis zacznę od przeprosin – ostatnio na blogu teksty pojawiają się coraz rzadziej… Mam nadzieję, że uda mi się to zmienić w najbliższym czasie. Jednak jestem zaangażowana w tak dużą ilość projektów i pracę, że dni mi umykają nadzwyczaj szybko!

Dziś opowiem Wam jakie skarby możecie odkryć w każdym markecie budowlanym. O ile oczywiście lubicie twórcze projekty i majsterkowanie. Tak często pytacie mnie gdzie kupić “kijek do makramy” lub inne elementy, z których tworzę moje projekty, że postanowiłam stworzyć ten poradnik. Jestem częstym gościem sklepów budowlanych. Tak jak galerii handlowych unikam jak ognia, tak w Castoramie, Leroy Merlin czy Mrówce jestem nad wyraz często.

Sznurki

Zacznijmy od tego, że w ofercie sklepów budowlanych znajdziecie sznurki, które są niezbędnym materiałem w technice makramy. Szczególnie polecam Wam sznurek skręcany Diall (z 3-rdzeni) o grubości 3mm. Co prawda motki są małe i cena jest raczej wygórowana, ale ten sznurek jest naprawdę dobrej jakości i sprawdzi się świetnie do projektów, takich jak makramy ścienne czy też abażur. Polecam także sznurek bawełniany o grubości 1,2 mm. Jest cienki, ale idealnie nadaje się do breloczków czy nawet biżuterii!

Warto zwrócić również uwagę na sznurek sizalowy, który jest dostępny w Castoramie w różnych grubościach. Kilkadziesiąt lat temu, makramy w naszym kraju powstawały głównie z tego materiału. Można go barwić i pozwala na uzyskanie efektu zupełnie innego, od dostępnych dziś sznurków bawełnianych.

Zawsze Wam to powtarzam, że testujcie sznurki! Bo nie ma ideału, a każdy z Was – pasjonatów makramy, lubi pracować na czym innym. Dlatego zachęcam Was do wypróbowania materiałów dostępnych w sklepach budowlanych 🙂

Profile i deski

W każdym sklepie budowlanym znajdziecie wiele okrągłych profili drewnianych. Najczęściej wybieram te sosnowe. Oczywiście pięknie wyglądają makramy uplecione na gałęziach, ale na przykład w moim przypadku, jest ciężko o odpowiedni “kijek z lasu”. Mieszkamy na granicy wyżyny krakowsko-częstochowskiej i okoliczne lasy są bardzo wilgotne, pełne skał i strumieni. Naprawdę jest ciężko tutaj znaleźć odpowiedni patyk. A nawet jeśli poszukiwania okażą się owocne, to taki patyk muszę dłuuugo suszyć na grzejniku 😉

Poza drewnianymi profilami, pięknie sprawdzają się również rury miedziane. Szczególnie duże makramy, fantastycznie się prezentują z dodatkiem miedzi. Między innymi, moja pierwsza makrama ślubna powstała właśnie na takim mocowaniu. W sklepach budowlanych znajdziecie również mufy miedziane, które można pięknie wpleść w sploty!

Warto również wspomnieć o drewnianych półkach sosnowych. W Castoramie jest ogromny wybór różnych wielkości! Nadają się pięknie do zastosowania w makramowych huśtawkach czy też wiszących półkach z makramowym mocowaniem.

Podsumowanie

Jeśli zamierzacie rozwijać swoje makramowe umiejętności, to nie obędzie się bez wizyty w markecie budowlanym! Już odczuwam dość duży przesyt dekoracjami ściennymi ze sznurka i jestem pewna, że wkrótce era boho we wnętrzach się skończy. Natomiast praktyczne dodatki wykonane techniką makramy na pewno zostaną z nami na dłużej. Tak więc umiejętność majsterkowania i obycia z materiałami budowlanymi jest mocno wskazana.

Tak naprawdę mogłabym bez końca opowiadać o materiałach, z których korzystam w mojej pracy projektantki makram czy też podczas tworzenia projektów DIY. Dla mnie sklepy budowlane przynoszą mi zawsze mnóstwo frajdy, szczególnie, gdy odkryję nowy element czy materiał. Jeśli macie więc jakieś pytania – wiecie do kogo się zgłosić 🙂

TE WPISY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ