Jak kupić dobre jeansy?

1/16/2017Kobieta istotą zmienną jest i dzisiejszym wpisem potwierdzę tę regułę. Pisałam ostatnio o niezliczonych korzyściach noszenia sukienek i spódniczek, gardząc spodniami całkowicie, ale teraz w ramach przeprosin zrobię ukłon w ich stronę. Bo choć ja nie mam w swojej szafie aktualnie żadnej pary jeansów, to wiem, że jestem raczej wyjątkiem. 
I dziś przygotowałam dla Was, taką małą, naukową pomoc, aby ułatwić zakupy odzieżowe w przyszłości. Bo dla mnie kupno jeansów, to była od zawsze istna męka połączona z masakrą. Jestem totalnie niewymiarowa - wąska w talii, szeroka w biodrach (niby ideał, ale tylko w teorii) i daleko mi do typowej rozmiarówki. I może też dlatego pożegnałam się już dawno temu ze spodniami, bo przecież kupno sukienek jest o wiele prostsze... Jakkolwiek, choć na modzie się nie znam, to co nieco o materiałach wiem. I dziś właśnie zebrałam kilka ciekawostek na temat jeansu, które pomogą Wam kupić porządne, dobre spodnie na lata!


Jak kupić dobre jeansy? - kilka materiałowych ciekawostek

Jeansy uszyte są z denimu, czyli bawełny o skośnym splocie. Ta tkanina charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Niektórzy producenci stosują bawełnę o długich włóknach, co jeszcze mocniej wpływa na zwiększenie trwałości materiału. Jeansy są poddawane najróżniejszym zabiegom: farbowania, rozjaśniania, wybielania, prania itd. Zwykle, im więcej takich zabiegów, tym materiał staje się delikatniejszy, a kolor jaśniejszy. Natomiast domieszka sztucznych włókien (jak: lycra, stretch, elastan) wpływa na zwiększenie komfortu podczas noszenia dżinsów, ponieważ dopasowują się do naszej sylwetki i nie rozpychają się np. w kolanach. Zwykle takich syntetycznych dodatków jest od 2 do 5 procent (im ich więcej, tym spodnie są bardziej przylegające do ciała).

➽ Oznaczenie na metce "ONE WASH" oznacza, że 100 par takich spodni było pranych przez 15 minut w jednej maszynie. Tego typu jeansy posiadają intensywny kolor, materiał jest mocny i nie skurczy się po praniu w domowej pralce.

➽ Surowy jeans jest wykonany w 100% z bawełny, która nie została poddana żadnym zabiegom. Takie spodnie są ciemniejsze i dużo trwalsze.

➽ Symbol "STONE WASH" oznacza, że podczas fabrycznego prania par jeansów, dodano naturalnego pumeksu wulkanicznego, który osłabia włókna w miejscu przetarć. Takie spodnie są zwykle jaśniejsze.

Uwaga - podczas prania, jeansy puszczają kolor, ale nie jest to oznaką ich niskiej jakości. Tak po prostu zachowuje się barwnik indygo, który stopniowo wypłukuje się z tkaniny. Im jeansy jaśniejsze, tym mniej będą puszczały farby w czasie prania. Wielu producentów zaleca pranie materiału jeansowego w temperaturze 30 stopni Celsjusza, a stosowanie się do tych wymogów pozwala zachować na dłużej kolor oraz fason. Jeansy z dużą ilością bawełny, w trwały sposób rozciągną się po kilku tygodniach noszenia (o mniej więcej jeden rozmiar)! Natomiast spodnie z dużą zawartością lacry, rozciągną się od razu - przy pierwszej przymiarce.

Warto zwrócić uwagę na nici, które zostały użyte do uszycia jeansów. Jeśli się strzepią lub przerywają, świadczą o niskiej jakości. Dobre szycie to cecha charakterystyczna oryginalnych spodni, od dobrych producentów. Podczas mierzenia warto sprawdzić skuteczność zapięcia oraz kucnąć, schylić się, aby mieć pewność, że w każdej pozycji nam wygodnie.


Mam nadzieję, że moją materiałową wiedzę, inżynierskim piórem i babskim spojrzeniem, pomogłam Wam zdobyć mądrą, zakupową wiedzę. Jeśli macie jakieś pomysły, pytania dotyczące inżynierii materiałowej, i nie tylko zresztą, to czekam na Wasze komentarze i wiadomości 😊

  • Podziel się:

To może Cię zainteresować

0 komentarze