Piękno iluzji fototapet

10/28/2016Zawsze z zapartym tchem i zachwytem oglądałam iluzjonistyczne triki magików. Mogę też dyskutować do godzin porannych o istnieniu pewnego rodzaju magii w naszym życiu, ale tym razem filozofię odkładam na bok, bo dziś opowiem Wam o wnętrzarskich czarach, czyli pięknie iluzji, jakie możemy zyskać za pomocą fototapet. One nie tylko upiększają wnętrze. Odpowiednio dobrane potrafią również optycznie powiększyć pomieszczenie oraz nadać mu głębi. Właściwie to możemy je porównać do malarstwa iluzjonistycznego, ponieważ decydując się na trójwymiarowy motyw, posiadający perspektywę - uzyskamy w pomieszczeniu złudzenie istnienia kolejnego okna, i do tego z przepięknym widokiem!


Ważne, aby podczas wyboru wzoru/motywu fototapety, dopasować go stylistycznie do wnętrza i zgodnie z własnym stylem. Warto pamiętać, że wprowadzenie geometrycznych wzorów na ścianach w pomieszczeniu, wpływa na zmianę jego proporcji. Pionowe paski powodują optyczne podniesienie sufitu, a paski poziome - poszerzają przestrzeń. Fototapety z dynamicznymi, trójwymiarowymi wzorami nadadzą wnętrzu charakteru oraz nowoczesności. Zresztą nie tylko rodzaj wzoru ma znaczenie. Ważna jest również kolorystyka fototapet: te w ciemnych barwach - spowodują wizualne zmniejszenie pomieszczenia, a te w pastelowych, jasnych odcieniach je powiększą. Natomiast wykorzystanie intensywnych odcieni doskonale ożywi przestrzeń i zakamufluje nierówności ścian. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie fototapet z krajobrazami, które sprawiają, że pomieszczenie staje się przestronniejsze, a domownicy przenoszą się do pięknych, a czasem i odległych miejsc. Ważne - nie zaleca się stosowania dwóch różnych fototapet w tym samym pomieszczeniu! Najlepiej zdecydować się na jeden motyw, i tylko na jednej ścianie.


Kwiatowe motywy można zastosować w każdym wnętrzu, należy tylko umiejętnie wybrać ich rodzaj - wielkość i kolorystykę. Duże wzory o intensywnej barwie, występujące na większej powierzchni - optycznie zmniejszają przestrzeń i mogą męczyć swą agresywnością. Dlatego lepiej nie pokrywać wszystkich ścian pokoju fototapetą w bardzo duże, barwne kwiaty. Więcej swobody dają małe kwiatowe wzory. Natomiast zastosowanie wzoru o drobnych kwiatach w delikatnych kolorach sprawi, że wnętrze stanie się przytulne. W zależności od gamy kolorystycznej kwiatowego motywu możemy stworzyć w mieszkaniu rozmaite klimaty. Delikatne, pastelowe kwiatowe impresje pomogą rozjaśnić ciemne wnętrze i stworzą w nim wiosenny, świetlisty nastrój. Kwiaty w intensywnych barwach, rozsypane na jaśniejszym tle, będą kojarzyć się z latem. Fioletowo-niebiesko-ceglasto-złota gama przywoła wspomnienie jesieni, a chłodna biel i srebrzysta szarość - zimy. Fototapety z kwiatami można także wykorzystać aranżując wnętrza w stylu francuskim lub angielskim. Wybierając fototapetę, warto złożyć zamówienie u sprawdzonego i polecanego producenta. Wówczas mamy pewność, że zostanie stworzona z materiałów wysokiej jakości i będzie charakteryzować się dużą trwałością. Nowoczesne fototapety oferują właściwie nieskończony wybór kolorów, motywów czy wzorów. Jednak najlepsze jest to, że mogą być wykorzystane właściwie w każdym pomieszczeniu naszego domu! Przykładowo - fototapety laminowane mogą być stosowane w kuchni czy w łazience, ponieważ nie chłoną wilgoci. Ten materiał sprawdzi się także w pokoju malucha, ponieważ jest łatwy do utrzymania w czystości. Fototapetę papierową można wykorzystać przy dekoracji pomieszczenia suchego, w którym nie pojawia się wilgoć - np. sypialni.

No i pozostała jeszcze kwestia montażu, który jest naprawdę prosty! Najczęściej fototapety są mocowane przy użyciu najzwyklejszego kleju do tapet. Dla osób mniej doświadczonych w kwestiach remontowych, które obawiają się braku precyzji przy montażu takich fototapet, zalecam inne rozwiązanie - fototapety z klejem, które są bardzo łatwe w mocowaniu, ale również i demontażu. Dodatkowo oznaczają się dużą trwałością. Koszt fototapety jest przede wszystkim uzależniony od jej rozmiaru czy rodzaju itd. A na koniec same przyjemności - przygotowałam dla Was kilkanaście zniewalających swoim pięknem aranżacji, oczywiście z zastosowaniem fototapet.

Jeśli nadal nie wiecie na jaki motyw fototapet się zdecydować, zajrzyjcie do galerii PIXERS. I koniecznie dajcie znać, która inspiracja podbiła Wasze serce! Ciężko wybrać, prawda? 😍

  • Podziel się:

To może Cię zainteresować

0 komentarze