Jak zaplanować oświetlenie wnętrza?

10/08/2016Z racji tego, że nasza domowa pracownia wymaga stałych dostaw materiałów oraz narzędzi, często spędzamy czas w marketach budowlanych. I o ile, typowych - odzieżowych czy też spożywczych zakupów bardzo nie lubię, to już buszowanie po Castoramie, wśród śrubek, desek czy farb - to jedno z moich ulubionych zajęć! A najlepszym działem w budowlanym markecie jest oczywiście - oświetlenie. Uwielbiam przechodzić pod kolorowymi kloszami, oglądać oryginalne kinkiety czy też kryształowe żyrandole. Kocham to bogactwo propozycji, te różnorodne światła, żarówki, blaski tego miejsca. Ale już zakup lampy uważam za jedno z najtrudniejszych zadań w urządzaniu wnętrz... Odpowiedni dobór oświetlenia może zdziałać cuda, rozpraszając ciemności i wpuszczając dużo światła do naszego domu. Dziś podpowiem Wam kilka prostych zasad, jak ułatwić to zadanie. 


Każde z pomieszczeń w naszym mieszkaniu/domu potrzebuje ogólnego, czyli górnego oświetlenia. Ale nie musi być to dobrze nam znana wisząca lampa sufitowa, bo możemy również wykorzystać reflektory sufitowe, reflektory na prowadnicach, żyrandole, a nawet lampy stojące kierujące strumień światła ku górze - wszelkiego rodzaju lampy, które oświetlają cały pokój promieniując, od sufitu. Kolejnym ważnym rodzajem oświetlenia jest oświetlenie zadaniowe. Jak sama nazwa wskazuje, jest to oświetlenie używane podczas pracy, szycia lub wykonywania innych czynności wymagających odpowiedniego, intensywnego światła skupionego. Idealne do oświetlenia zadaniowego są lampy stołowe, gabinetowe, kierunkowe lampy podłogowe oraz kuchenne oświetlenie blatów. Trzecią grupę stanowią lampy akcentujące, które nadają wnętrzom charakter, jakiego nie potrafi dać oświetlenie ogólne ani zadaniowe. To, jakiego oświetlenia użyjemy do każdej z opisanych funkcji, będzie miało wpływ na estetykę oraz wygodę każdego pomieszczenia w naszym domu.

Jednym z najczęstszych popełnianych błędów w polskich wnętrzach jest zbyt intensywne i silne oświetlenie sufitowe. Powoduje ono, że reszta pomieszczenia - ściany i meble, nie wspominając o ludziach - znajduje się w cieniu. Właśnie dlatego najlepiej sprawdzają się lampy, które kierują promienie światła ku dołowi lub je rozpraszają. Warto trzymać się jednego stylu oświetlenia we wszystkich pomieszczeniach, aby nadać domowi jednolity, bardziej spójny wygląd. Typowy sufit znajduje się na wysokości 2,6 m. Wyda się wyższy, jeśli górne oświetlenie zostanie umieszczone jak najbliżej niego. Żyrandol w jadalni czy nad stołem to jedyny rodzaj oświetlenia, który nie powinien być zawieszony blisko sufitu. Idealne światło w łazience pozwala nam na wykonanie makijażu. Powinno być umieszczone po obu stronach lustra i nie rzucać cienia na twarz, jak oświetlenie górne.

Jeśli chodzi o żarówki to warto pozbyć się przezroczystych żarówek ze szkła, które rzucają ostre światło na ludzi i cały pokój. Gdy stosujemy matowe żarówki, pomieszczenia lepiej się prezentują, a nasz wzrok się nie męczy. Oświetlenie halogenowe jest jasne, czyste oraz wierniej oddaje barwy przedmiotów w porównaniu ze światłem żarowym (ten rodzaj światła dobrze się sprawdza w kinkietach i żyrandolach, gdy chcemy mieć bardziej miękkie światło).

Mam nadzieję, że to kompendium wiedzy o domowym oświetleniu ułatwi Wam zadanie podczas kolejnych zakupów. Tym bardziej, że nadeszła jesień i z każdym dniem będziemy potrzebowali odpowiednio dobranych "rozpraszaczy ciemności". Przy okazji, poniżej prezentuję Wam moje ostatnie, lampowe projekty z pracowni:


MIEDZIANA LAMPKA


Oryginalna lampa wykonana z miedzianych złączek i rurek. Idealnie sprawdzi się w industrialnym czy też minimalistycznym wnętrzu. Może służyć jako lampka nocna czy też biurkowa. Miedziana powierzchnia została odpowiednio wyszlifowana oraz zabezpieczona lakierem, aby zminimalizować powstanie patyny.CZARNA LAMPA SUFITOWA


Efektowna i oryginalna lampa, która dzięki prostocie będzie się idealnie prezentować we wnętrzu klasycznym, minimalistycznym lub nowoczesnym. Klosz pleciony ręcznie, co nadaje całości niepowtarzalny charakter. Lampa wykonana ręcznie, z dbałością o każdy detal.


I co myślicie o moich lampach??

  • Podziel się:

To może Cię zainteresować

0 komentarze