wtorek, 18 października 2016

Domowy poradnik materiałowyWybór studiów to jedna w najtrudniejszych decyzji w naszym życiu. To krok, który może zadecydować o całej przyszłej karierze zawodowej. Zresztą każdy etap naszego życia kształtuje nas, zmienia i wpływa na nasze decyzje. A ja po 5 latach spędzonych na Politechnice czuję się jak główni bohaterowie serialu "Teoria Wielkiego Podrywu". Z tą tylko różnicą, że nie jestem geniuszem... Poza tym ja również w rozmowie potrafię nawiązać do koncepcji kota Schrödingera, a moim wymarzonym kostiumem na Halloween jest efekt Dopplera (Sheldon jest geniuszem!).

Sama wiedza uzyskana na studiach to zdecydowanie za mało. Bycie inżynierem to przede wszystkim rozwiązywanie problemów, poszukiwanie najprostszych i najtańszych rozwiązań oraz łączenie teorii z praktyką. A, że od kilku miesięcy porzuciłam moje zawodowe życie na rzecz domowo-macierzyńskich obowiązków, postanowiłam teraz połączyć te dwa światy. Poniżej znajdziecie kilka materiałowych porad, które mogę przydać się w każdym domostwie ;)


Aby pozbyć się nieestetycznych plam na drewnianej desce kuchenne, należy namoczyć ją na noc w wodzie z octem.

Przedmioty o chromowanej powierzchni najlepiej czyści się za pomocą ściereczki zwilżonej naftą. Do czyszczenia można użyć także zmywacz do paznokci (z acetonem). Ważne, aby na koniec przedmioty starannie opłukać.

Wyroby z mosiądzu znów będą pięknie błyszczeć, jeśli do ich czyszczenia użyje się mieszaniny sporządzonej z soli i octu. Po wyczyszczeniu należy opłukać przedmioty, wytrzeć je do sucha i starannie wypolerować. W taki sam sposób można postępować z wyrobami ze stali szlachetnej.

Mętne szklane naczynia mogą być znów idealnie czyste oraz przejrzyste, jeśli do ich czyszczenia wykorzysta się skórki cytryny.

Wapienny osad na kranie można zlikwidować octem. Kawałek waty, gazę lub szmatkę należy nasączyć octem, owinąć wokół kranu i pozostawić na ok. 1-2 godziny.

Ciepłe piwo to znany i sprawdzony, a przede wszystkim tani środek do pielęgnacji mebli dębowych i mahoniowych, który nadaje meblom piękny połysk.

Do konserwacji i rozjaśniania mebli wiklinowych lub bambusowych, doskonale nadaje się ciepła woda z solą. Po wyszorowaniu meble muszą dobrze wyschnąć, najlepiej wystawić je na świeże powietrze i działanie słońca. Lakierowane meble wiklinowe powinno się jedynie przecierać na mokro.

Gładkie, pozłacane ramy obrazów można wyczyścić kawałkiem surowego ziemniaka lub przekrojoną cebulą.

Od czasu do czasu warto natrzeć marmur specjalnym woskiem ochronnym. Powierzchnię marmurowe należy czyścić szmatką maczaną w łagodnym roztworze mydła. Olej, tłuszcz i kwas łatwo wsiąkają w porowatą powierzchnię marmuru i pozostawiają na niej plamy, dlatego nie wolno stawiać na marmurze szklanek czy filiżanek bez spodeczka. Trudno usuwalne plamy można zlikwidować sokiem z cytryny. Uwaga - kwas nie powinien oddziaływać na powierzchnię dłużej niż 1-2 minuty! Następnie należy zmyć powierzchnię czystą wodą i starannie wypolerować.

Srebrne sztućce łatwo niszczą się w zmywarce do naczyń - ich powierzchnia ciemnieje i rysuje się. Niestety, ale wymagają ręcznego mycia.


Cóż, raczej nie jestem perfekcyjną panią domu... Właściwie to daleko mi zarówno do perfekcji. jak i do bycia panią domu... Ale materiałoznawstwo to moje małe hobby i lubię się uczyć wszystkiego, co jest z tym związane! Jeśli macie pytania dotyczące domowych i nie tylko, materiałów (ich doboru, użytkowania, czyszczenia itd.) - śmiało piszcie! Chętnie pomogę :)

Brak komentarzy: