Jak dobrać odcień podłogi do wnętrza?

9/27/2016
Podłoga to jeden z najważniejszych elementów, który wpływa na charakter całego wnętrza. Określa styl domu, przyciąga naszą uwagę. Podpowiem Wam dziś kilka wnętrzarskich zasad, które pomogą ułatwić wybór i zakup odpowiedniego odcienia podłogi. Bo przecież posadzka musi być dopasowana do naszych potrzeb, stylu, ale również wygody domowników. Umiejętne dobranie odcieni pozwala na optyczne poszerzenie lub zwężenie pomieszczenia. 


Wybierając rodzaj podłogi, warto zdecydować się na jeden, który zastosujemy we wszystkich domowych pomieszczeniach. Tą zasadę warto zastosować przy remoncie mieszkania czy też jednopoziomowego domu. Dzięki zastosowaniu jednolitej kolorystyki podłogi, łatwiej jest zaaranżować całe wnętrze i odpowiednio dobrać kolory ścian czy też stylistykę mebli.Ciemne odcienie podłóg świetnie prezentują się na dużych przestrzeniach, w duecie z metalem, szkłem lub kamieniem. Wyglądają szykownie, są eleganckie i stylowe, nadają wnętrzom wrażenia przytulności. Pochłaniają duże ilości padającego światła, co powoduje optyczne pomniejszenie pomieszczenia. Warto ciemne odcienie posadzek stosować w dużych pomieszczeniach. Dobrze komponują się właściwie z każdym kolorem ścian, a przede wszystkim z ciepłymi barwami. Oczywiście nie zaleca się stosowania bardzo ciemnych barw, bo pomieszczenie stanie się wręcz mroczne i przygnębiające. Ciemne podłogi będą dobrze komponować się z meblami kolonialnymi, rattanowymi lub wykonanymi z mahoniu. Dla osób, które cenią oryginalność we wnętrzach polecam kolorowe meble, ponieważ ich zestawienie z ciemną posadzką spowoduje wrażenie intensywności i większego wyrazu.


W przypadku zastosowania posadzki w jasnych odcieni, sytuacja wygląda zgoła inaczej. Jasne podłogi wpływają na optyczne powiększenie pomieszczenia. Pasują właściwie do każdego stylu wnętrz - od minimalistycznego po skandynawski. Nadają pomieszczeniom prostoty oraz naturalności. Tego typu odcienie podłóg będą idealnie współgrać zarówno z ciemnymi, jak i z jasnymi ścianami. Zestawienie pierwsze nadaje pomieszczeniu charakteru, a także wyrazistości. Natomiast kompozycję drugą warto zastosować do wnętrz słabo oświetlonych, ponieważ wpływa na optyczne powiększenie oraz rozświetlenie pomieszczenia. Warto wiedzieć, że w przypadku jasnych odcieni podłóg należy wystrzegać się zbyt dużej ilości mebli, gdyż zostanie zaburzona równowaga przestrzeni. Jeśli użyjemy jasnych mebli, przyda się we wnętrzu dodatek żywego koloru w dekoracjach (np. barwne poduszki, zasłony itd.). Jeśli wykorzystamy ciemne meble, należy pamiętać, aby nie były zbyt masywne.

Jeśli nadal macie kłopot z wyborem odpowiedniego koloru podłogi dla Waszego wnętrza, warto zajrzeć na stronę Podłogi Parkiety24. Możecie za jej pomocą w prosty sposób wizualizować kolor i rodzaj podłogi, co ułatwi Wam odpowiedni dobór do stylu wnętrza. A poniżej znajdziecie kilka ciekawych i pięknych aranżacji drewnianych podłóg, które na pewno Wam się spodobają! 


No to jak, wybieracie jasną czy ciemną stronę mocy? 

  • Podziel się:

To może Cię zainteresować

0 komentarze