Malarskie "know how"

7/21/2016Remont mieszkania czy domu spędza sen z powiek wielu z nas... A jednym z najtrudniejszych remontowych zadań jaki nas czeka to dobór odpowiedniego koloru do wnętrza. Zastanawiamy się jak to zrobić, aby po remoncie dobrze czuć się w danym pomieszczeniu i nie żałować błędnie podjętych decyzji. W dzisiejszych czasach najłatwiej jest skorzystać z najnowszych zdobyczy techniki, które w postaci stron internetowych czy aplikacji pozwolą nam w prosty sposób zaaranżować nasze wnętrze.


Wygląda to tak, że tworzymy sobie wirtualne pomieszczenie (podając wymiary przybliżone do rzeczywistych) oraz wstawiamy przykładowe meble, które posiadamy lub planujemy kupić. Po zaaranżowaniu wirtualnego pomieszczenia, wybieramy z palety barw konkretny kolor i sprawdzamy czy odpowiada naszym oczekiwaniom. Aplikacje tego typu są darmowe! Ja osobiście do tej pory korzystałam z dwóch programów, które mogę polecić: Planer 3D oraz IKEA Home Planner. Natomiast aplikacji tego typu jest o wiele więcej, ale nie mam ich jeszcze przetestowanych 😉

Jeśli nadal mamy kłopot z doborem odpowiedniej farby, najlepiej jest zdecydować się na kolory neutralne (np. odcienie szarości, beżowego). Przy takich barwach możemy za to zaszaleć z dodatkami, np. wybrać kontrastowe poduszki, zasłony itd. Jakkolwiek przy dzisiejszych modnych trendach skandynawskich, jeśli ktoś ma odwagę pomalować swój salon na czerwony, to tym lepiej! Przecież każdy z nas lubi co innego i nie zawsze dobrze się czuje w pomieszczeniach, które są "trendy". Przy dobieraniu odcieni farb należy również pamiętać, że kolor, który nam się podoba na próbniku, jest w rzeczywistości o co najmniej ton jaśniejszy. W brzoskwiniowym domu mamy akurat całkowicie białe ściany. To wybór poprzednich lokatorów i póki co, postanowiliśmy tego nie zmieniać, ale nie wiem czy długo wytrzymam, bo lubię w domu kolorową nutkę szaleństwa!

Kiedy wybór koloru jest już za nami, pozostaje jeszcze dobór odpowiedniego rodzaju farby. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na podłoże, które ma być malowane: czy są to tynki cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe itd. W przypadku tynków gipsowych najlepiej zastosować farby emulsyjne bądź akrylowe, które są paroprzepuszczalne. Do łazienek oraz do kuchni najlepiej zastosować farby lateksowe, które są odporne na wilgoć. W przypadku pozostałych pomieszczeń warto stosować emulsje akrylowe, ponieważ są odporne na ścieranie oraz promienie słoneczne. Dodatkowo trzeba dobrać odpowiednie materiały do gruntowania. Prawidłowo wykonane oczyszczenie podłoża oraz odtłuszczenie ma ogromne znaczenie dla sukcesu naszego remontu, ponieważ pozwoli na równomierne i trwałe przyleganie farby.

Odnosząc się do najnowszych trendów, nie mogłabym tutaj nie wspomnień o farbach magnetycznych. Przy ich użyciu możemy łatwo i szybko stworzyć tablicę magnetyczną np. w pokoju dziecka, kuchni itd. Równie popularne są farby tablicowe, po których możemy pisać kredą. Innym fajnym rozwiązaniem są farby fluorescencyjne. Przy pomocy szablonów możemy stworzyć ciekawe wzory, które po zgaszeniu światły będą rozświetlały pomieszczenie! Natomiast warto wiedzieć, że efekt będzie widoczny jedynie przez około 30 minut.

To by było na tyle z podstawowych informacji dotyczących malowania. Jeśli macie jakieś pytania, wątpliwości w tym temacie to piszcie! Chętnie się podzielę moją wiedzą. Co prawda największe doświadczenie zawodowe mam odnośnie farb przemysłowych, ale o farbach komercyjnych też dużo wiem 😊

  • Podziel się:

To może Cię zainteresować

0 komentarze