Jaki model wózka wybrać?

7/14/2016Kiedy rok temu moja ciąża robiła się powolutku coraz bardziej widoczna, w głowie powstawały wyobrażenia tego, co mnie czeka po narodzinach Bąbla. Widząc mamy spacerujące ze swoimi pociechami zaczęłam marzyć o pięknym wózku, który będzie robił szał na każdym spacerze... Jednak kiedy poszukiwania tego wymarzonego pojazdu się rozpoczęły, okrutna i szara rzeczywistość to marzenie po prostu brutalnie zdeptała... 


I powiem Wam jedno - całe szczęście! Chciałabym tutaj podziękować mojemu mężowi, który zniósł dzielnie niekończące się poszukiwania tego ideału i moje sklepowo-ciążowe fochy, aż w końcu w krótkich, żołnierskich słowach zapytał czy ja chcę wózek, który będzie ładny czy chcę nim jeździć... Oczywiście śmiertelnie się wtedy na niego obraziłam (hormony ciążowe to momentami istna masakra), ale ostatecznie po kilku dniach mojego ogarnięcia zdecydowaliśmy się na zakup wózka, który idealnie sprawdził się przy naszym stylu życia! Bąbelkowy wózek został już przetestowany w zaspach śniegu, błocie i glinie, nadmorskim piasku, wyboistych drogach (które jakoś magicznie usypiają dzieci...). Wózek przejechał z nami tysiące kilometrów. Idealnie mieści się w aucie, a do tego szybko i sprawnie się go rozkłada. Jest po prostu idealny!

Ale cóż, nie ma jednego i idealnego wózka dziecięcego dla wszystkich mam.... Podczas wyboru odpowiedniego modelu musimy wziąć pod uwagę kilka spraw. Przede wszystkim to, gdzie mieszkamy. W zależności czy czekają nas spacery po miejskich chodnikach czy po wyboistych, wiejskich drogach, różnica w odpowiednim wyborze wózka jest ogromna! Duże, pompowane koła sprawdzą się przede wszystkim na nieutwardzonych, piaszczystych drogach (potwierdzam!). Natomiast w mieście to mniejsze, plastikowe kółka spokojnie wystarczą na "chodnikowe" czy też "galeryjne" spacerki. Należy pamiętać, że pompowane koła znacznie zwiększają wagę wózka. Wiem coś o tym, bo przez pierwsze trzy miesiące życia mojego Bąbla mieszkałam w bloku i każde wyjście z domu wiązało się z dźwiganiem tego klopsa po kilkunastu stopniach. A, że połóg mnie nie oszczędził, to mam z tymi wyjściami z domu naprawdę złe wspomnienia... Także osobom mieszkającym w bloku, których czeka każdego dnia znoszenie i wnoszenia wózka, pompowanych kół zdecydowanie nie polecam.

Zakup wózka dziecięcego wiąże się ze znacznym wydatkiem. Teoretycznie w pierwszej kolejności to nie ceną powinniśmy się sugerować podczas zakupów, a naszym komfortem. Choć wiadomo, że to zwykle nasze finanse decydują o wyborze wózka dziecięcego... Warto czekać na promocje i wyprzedaże lub poszukać naszego wybranego modelu na portalach typu olx, gdzie można znaleźć używane wózki za nawet 1/5 wyjściowej ceny! Firmy produkujące wózki dziecięce bardzo często wprowadzają nowe modele do swojej oferty, dzięki temu starsze wersje można zakupić za naprawdę dobrą cenę. Jeśli chodzi o wybór trzykołowego czy też czterokołowego wózka to już kwestia naszego wyboru i indywidualnego podejścia. Był czas, że wózki trzykołowe stały się po prostu modne. Natomiast aktualnie na nowo powraca czas wózków czterokołowych. A poza tym, zarówno jedna, jak i druga wersja jest tak samo stabilna.

Zostaje jeszcze kwestia czy nasze dziecię będzie jechało na spacerze patrząc na mamę czy w kierunku do jazdy... Oczywiście w przypadku noworodków i niemowląt wybór jest raczej oczywisty - to przecież kwestia bezpieczeństwa i kontaktu z maluchem. W przypadku starszego dziecka, nasz kontakt wzrokowy nie jest już tak potrzebny. Wózek, na który my się zdecydowaliśmy, posiada możliwość dowolnego wyboru kierunku jazdy, co jest naprawdę wygodne! Na razie z Bąblem patrzymy sobie w oczy, a raczej ja patrzę w jego, a on zerka z ciekawością na świat. Ale już za kilka miesięcy, ze spokojem będę mogła spacerówkę odwrócić. 

Podczas zakupu należy zwrócić uwagę czy wózek zmieści się do naszego samochodu! Zdarza się, że kupimy nasz wymarzony pojazd dla malucha, pakujemy do auta, wszystko złożone a tu brakuje 2 centymetrów do zamknięcia bagażnika... Warto też sprawdzić czy wózek zmieści się w drzwiach naszego bloku/domu itd. Oprócz wielkości, znaczenie ma również szybkość i łatwość składania. Kwestia doboru dodatkowych gadżetów jest zależna od naszego indywidualnego podejścia i potrzeb.

Na szczęście, jakikolwiek model wózka wybierzemy, czy to w wersji podstawowej czy tej na bogato, możemy być pewni jednego - nasz maluszek i tak będzie zadowolony! Dzieci kochają przecież spacery! 

  • Podziel się:

To może Cię zainteresować

0 komentarze