wtorek, 31 maja 2016

Jak urządzić pokój niemowlaka?Taka scena pojawia się w wielu amerykańskich filmach: ona z wielkim brzuchem w jeansowych ogrodniczkach, a on trzyma w dłoni wielki pędzel - stoją razem w pustym pokoiku i snują słodkie plany nad przyszłością swojego nienarodzonego dziecka. Jednak w rzeczywistości urządzanie pokoju/kącika dla pierwszego dziecka nie jest łatwym i prostym zadaniem! Osaczają nas reklamy przepięknych mebli, ręcznie szytych pościeli, ślicznych i fikuśnych zabawek. Człowiek zaczyna zdawać sobie sprawę, że przez najbliższe lata, domowy budżet zostanie przeciążony do granic możliwości. Kiedy sama zostałam mama, ze zdumieniem odkryłam, że przez lata byłam oszukiwana... Mówiono, a wręcz wmawiano mi, że dziecko to wymaga dookoła siebie przeróżnych sprzętów, gadżetów i dodatków. Ale cóż, to widocznie wszystko zależy od podejścia człowieka do rodzicielstwa :) Wiem, wiem - jeszcze wszystko przede mną, bo mój Bąbel jest jeszcze malutki. Jakkolwiek, samo urządzenie pokoju dla niemowlaka naprawdę nie musi wiązać się z wielkimi wydatkami!

Podczas przeglądania inspiracji zauważyłam, że obecnie jest wszechobecny styl skandynawski, w którym dominują szarości i prostota. Mimo wszystko, zawsze czułam się dość mocno zbuntowana wobec aktualnych trendów, więc dla samej zasady podczas urządzania pokoju mojego malucha będę musiała znaleźć własną drogę.... Ah, no właśnie - zapytacie dlaczego dopiero teraz zajmuję się urządzaniem pokoju dla mojego niemowlaka? :) Bąbel jest na świecie już prawie 5 miesięcy, ale dopiero niedawno znaleźliśmy swoje nowe miejsce do życia :) Więc będąc w ciąży, byłam świadoma, że na urządzanie pokoju mojego Brzdąca będę musiała troszkę dłużej poczekać. A zresztą, dla samej wygody, urządzenie kącika dla noworodka w swojej sypialni jest naprawdę świetnym pomysłem! Słyszałam opowieści, że to prosty krok do tego, aby dziecko zostało w tej sypialni już na lata, ale absolutnie się z tym nie zgadzam! :) To wszystko zależy od podejścia rodziców i konsekwencji w odkładaniu małego dziecka do swojego łóżeczka.

Ale odbiegłam od tematu... Poniżej zebrałam kilkanaście podstawowych faktów na temat urządzania pokoju niemowlaka :)

- kieruj się zasadą: im mniej, tym lepiej

- wybierz kolor/kolory przewodnie (zawsze sprawdzą się jasne i neutralne barwy)

- dobierz odpowiedni motyw/wzór (np. sowy)

- pamiętaj, że łóżeczko jest najważniejszym meblem, który nadaje charakter całemu wnętrzu

- zainwestuj w komfortowy fotel, który stworzy wygodne miejsce do karmienia (spędzisz tutaj długie godziny...)

- zastanów się nad odpowiednim oświetleniem - oprócz lampy sufitowej, przyda się co najmniej jedna mała lampka nocna, która da lekkie i rozproszone światło

- pomyśl o przewijaku - w zależności od miejsca, które posiadasz do zaaranżowania, możesz wybrać przewijak na łóżeczko, komodę z wbudowanym przewijakiem czy też osobny stół do przewijania

- wybierz odpowiednią szafę do przechowywania ubranek, pieluch czy akcesoriów Twojego dziecka (na początek wystarczy komoda)

- zaplanuj remont pokoju odpowiednio szybko, aby Twój maluszek nie był narażony na zapach świeżej farby

- wybierz odpowiednią pościel/kocyk dla Twojego Brzdąca, ale pamiętaj, że jeszcze przez długie miesiące nie będzie potrzebował poduszki

- baw się dobrze podczas snucia planów i organizowania miejsca dla tego kopiącego w brzuchu Brzdąca! Przy następnej ciąży będziesz mieć na głowie już inne obowiązki... ;)

- pomyśl o miejscu do przechowywania pierwszych zabawek i książek (z doświadczenia mogę powiedzieć, że otrzymasz bardzo dużo prezentów i nie wiedząc kiedy będziesz mieć stertę grzechotek...:P)

- zorganizuj sobie stoliczek, najlepiej w pobliżu miejsca karmienia - przyda się do postawienia butelki z wodą czy tez odłożenia telefonu (a zapewniam, że są to bardzo, ale to bardzo przydatne sprzęty podczas karmienia...)

- przygotuj listę niezbędnych i potrzebnych rzeczy dla Twojego malucha - podczas robienia wielkich zakupów w "bobasowych sklepach" obsługa widząc Twój brzuch, świetnie sobie zdaje sprawę, że może Cię namówić na milion niepotrzebnych gadżetów! Nie daj się, a lista zakupów może Ci w tym pomóc :)

- pamiętaj, że Twój maluch będzie potrzebował odpowiedniej przestrzeni do ćwiczenia swoich małych mięśni na macie edukacyjnej czy kocyku


To by było na tyle z podstawowych faktów. Mam nadzieję, że jeszcze latem będę mogła zaprezentować Wam gotowy pokój dla Bąbla. Czy Wy, dodacie coś jeszcze do mojej listy? :)


Brak komentarzy: